Nurbanu Sultan’ın İnanılmaz Öyküsü

Aktüel 01 Ekim 2013
1445

Muhteşem Yüzyıl dizisinde Merve Bolagır’ın hayat verdiği Nurbanu Sultan’ı yakından tanımaya ne dersiniz?Muhteşem Yüzyıl izleyicilerinin yeni Hürrem’i dediği Nurbanu Sultan kimdir?
Osmanlı korsanları tarafından 10 yaşındayken kaçırılan Nurbanu Sultan, kıvrak zekasıyla Hürrem Sultan’ın ilgisini çekmiş ve onun tarafından Manisa sancağına eğitime yollanmıştır. Hürrem Sultan tarafından kendisine, Afife yani “namuslu” adı verilmiştir.

nurbanu-sultan-selimin-esi
Zekası dışında güzelliği ile de Hürrem’in dikkatini çeken Nurbanu Sultan Şehzade Selim ile evlendirilir.İlerleyen zamanlarda tüm kardeşler ölünce Selim önce Kanuni’nin varisi sonra da Osmanlı’nın padişahı olur.Tabi ki Nurbanu Sultan’da sarayın tek hakimi…Selim’in hayatına başka kadınlar girse de Nurbanu Sultan kadar etkili olamazlar..
Oğulları Murat’ın padişah olmasıyla Nurbanu Sultan Valide Sultan olur ve uzun yıllar Hürrem Sultan gibi Osmanlı imparatorluğunu perde arkasından yönetir..
Afife Nûr-Banû Sultan Valide Sultanlığı döneminde İstanbul’un Üsküdar semtinde külliye, cami, medrese, tekke, sıbyan mektebi, kervansaray, hamam, darülkurra ve darüşşifa’dan oluşan Nûrbanû Sultan Valide-î Atik Camii ve Külliyesi’ni Mimar Sinan’a yaptırmıştır. Bu eserin 1583 tarihinde tamamlanmasının hemen ardından 7 Aralık 1583 tarihinde, oğlu III. Murat’ın saltanatı döneminde vefât etmiştir. Nurbanu Sultan’ın cenazesi, Ayasofya Camii’nde bulunan II. Selim Türbesi’ne defnedilmiştir.

Benzer İçerikler

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/admin/web/sadeceguzellik.com/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Nurbanu Sultan’ın İnanılmaz Öyküsü” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar