1. MAKYAJ DÖNEMİ

Güzellik 29 Nisan 2013
1372

Makyaj yapmak, günümüzde tüm insanların ortak olarak belki de en çok yaptığı şeylerden birisidir. Anlam karmaşasının önüne geçebilmek için söyleyelim; sadece yüzü boyamak makyaj anlamına gelmez. Uzmanlara göre diş fırçalamak, saç taramak gibi aktivitelerin hepsi makyaj yapma kategorisinin içinde yer alıyor. Bu tarz aktivitelerin önceliği sağlık olmasına rağmen ikincil etkileri güzel görünmek olduğu için bu şekilde sınıflandırılıyorlar.

Hem tarihçiler, hem de kozmetik uzmanlarının ortak olarak gördüğü bir nokta var. O da; makyaj yapma fikrinin çıkış noktasının Orta Doğu olduğu. Kozmetik ürünlerinden, Tevrat’ta bile sıklıkla söz edilmektedir. Buna ek olarak o dönemlere ve bölgeler ait dökümanlarda da belirtilmekte.

Kozmetik ürünlerinin kullanımının en bariz şekilde karşımıza çıktığı ilk yer, Mısır Piramitleri’dir. Piramitlerin keşfi bir çok inanılmaz olayın kanıtı olurken kozmetik konusunu da aydınlatır gibi oldu. Piramitlerin gizemli yapısı ile Mısırlıların ölülerini gömme törenleri ortaya bir çok farklı bilgi çıkardı. Bilindiği gibi Mısırlılar, ölülerini mumyaladıktan sonra gömerler ve gömerlerken yanlarına günlük hayatta kullanma ihtiyacı hissettiği ve lüks eşyaları da koyarlardı.

makyaj-onerileri

Antik Mısır mezarları çoğunlukla muhteşem saklandığından ötürü, arkeologlar tarafından eşsiz kabul edilirler ve daha farklı bir özenle incelenirler. Örnek vermek gerekirse firavun Tutankamon’un mezarı 1922’de açıldığında içinden çıkan akıl almaz zenginliklerin arasında hala kullanılabilir durumda olan kozmetik ürünleri de yer almaktadı. Aralarında göz ve yüz için kullanılan farklı renkli pudraları bir arada tutmak için paletler bile yer almaktaydı.

Eski Mısır’da hem erkekler hem de kadınlar makyaj yapmaktaydı. Bir çok ürün icat edildi ve kullanıldı. Bugün kullandığımız bir çok ürün ve yöntemin temelleri o dönemlerde atıldı. Makyaj zaten önemliydi ancak, dudak bakımı, tırnak bakımı ve cilt bakımı hayati önem taşıyordu. Dudaklar için bitkisel yağlardan üretilen merhemler kullanılırken, tırnaklar için kınadan üretilen renkli ojeler sürülüyordu. Göz farları, sürmeleri ve rimelleri hem kadınlarda hem erkeklerde çok önemliydi. Far genelde yeşil renklerde ve hem üst hem de alt göz kapaklarına sürülürdü. Bu üçlüden oluşan kombinasyon; hem tarihi hem de kültürel anlamda zihinlere yerleşen Mısır görüntüsünün en temel öğesiydi.

 Bu bahsettiklerimiz, makyaj fikirlerinin ilk çıktığı döneme dair yürütülen fikirlerin bir derlenmesi tabi ki. Buna benzer şekillerde makyajın Babil, Yunan ve Roma uygarlıklarında da uygulandığını (eski çağlarda ırklar ve kültürler arası etkileşimin şimdiki gibi olmadığını da düşünerek) göz önüne alırsak bambaşka uygulamalar ile karşı karşıya kalınabilir. Ancak makyajın neden günümüze kadar – daha da güçlenerek – gelebildiğini kafamızda tasarlayabileceğimiz bir sonuç elde edebiliriz. Makyajın kültürü ve geçmişi dünyanın en eski ve köklü uygarlıklarının kültürü ve geçmişi tarafından yoğurulduğu için; makyaj, hala yaşamaya devam eden ve önemini koruyan bir ritüel olarak yaşamakta.

Benzer İçerikler

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/admin/web/sadeceguzellik.com/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“1. MAKYAJ DÖNEMİ” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir
Topuklu Ayakkabı

Topuklu Ayakkabı

20 Aralık 2016
1348

Sponsor Bağlantılar