Saçın Dökülmesine Sebep Olan Hastalıklar!

Güzellik, Sağlık 17 Ocak 2013
1384

Günde 100’e yakın dökülen saçlar normal görülürlen 100’ün üstünde saç dökülmesi pek çok hastalığında sebebi olabilir.Eğer 100’den fazla saç dökülmesi oluyorsa, saç dökülmesi 1 aydan daha uzun sürüyorsa,saçlarda para şeklinde odak odak dökülmelerde ya da saçlı deride sivilceler ile birlikte dökülmeler oluyorsa mutlaka bir dermatoloji uzmanına başvurmanız gerekmektedir.
Saç Dökülmesine sebep olan hastalıklar nelerdir?
“Telogen alopesi”: En sık görülen saç dökülmesi tipidir. Saçlar normalin üzerinde döküldüğü için saçlı deride seyrelme fark ediliyor. Bu tip dökülme, büyüme dönemindeki kılların erkenden dinlenme dönemine girmesi nedeniyle oluşuyor; 4 aydan az veya + aydan daha uzun süre devam eden tipleri ve kronik- tekrarlayıcı tipi olmak üzere 3 farklı şekilde görülebiliyor. Bu tip saç dökülmesinin tetikleyicileri arasında hormonal bozukluklar veya dalgalanmalar, endokrin hastalıklar, doğum sonrası, psikolojik ve metabolik stres, ilaçlar, kilo kaybı, gıdasal eksiklikler, akut ve kronik hastalıklar, cerrahi girişimler ve saçlı derideki yangısal durumlar yer alıyor.

saglikli-sac-bakim
“Traksiyonel alopesi”: Şekil verirken veya toplarken saçların aşırı gerilmesine bağlı olarak oluşuyor. Saçlar özellikle germenin fazla olduğu bölgelerde seyrekleşiyor. Bu nedenle saçların toplanırken aşırı gerilmemesi gerekiyor.
“Alopesi areata”: Halk arasında “saçkıran” olarak adlandırılan bu tip saç dökülmesi genellikle saçlı derinin herhangi bir bölgesinde yuvarlak veya oval para şeklindeki dökülmelerle başlıyor. Hastalık saçların, kaşların veya vücut kıllarının tamamen kaybıyla da sonuçlanabiliyor. Tamamen sağlıklı kişilerde görülebildiği gibi, atopik hastalıkla, tiroit hastalıkları ve diğer otoimmün hastalıklarla birlikte de ortaya çıkabiliyor..
“Androgenetik alopesi”: Saç yapımının azalması sonucu oluşuyor ve kellikle sonuçlanıyor. Kadınlarda erkeklerden farklı olarak alındaki saç çizgisi korunuyor, tepe kısımlardaki seyrelme daha belirgin oluyor. Bu tip saç dökülmesinde yıllar içerisinde dereceli olarak saçlarda incelme görülüyor. Genetik faktörler büyük rol oynasa da kadınlarda hormonal bozukluklarla da ilişkili olabiliyor.
Sağlıklı Saçlar için neler yapılabilir?
Yeterli ve dengeli beslenin.
– Yüksek dozlarda A vitamini almayın.
– Saçınıza mümkün olduğunca az işlem yaptırın.
– Saç bakımında abartıya kaçmayın.
– Geniş dişli, ucu teflon kaplı tarak seçin.
– Geniş, yuvarlak, uçları kaplanmış şekil verici fırçalar kullanın.
– Saçlarınızı sık yıkamak gerekiyorsa, gün aşırı yıkayın.
– İyi bir şampuan seçin.
– Her şampuanlamadan sonra saç kremi uygulayın.
– Günde bir kezden fazla şampuanlamayı asla yapmayın.
– Islak saçları taramayın.
– Saçlarınızın havada kurumasına dikkat edin.
– Sıcak saç kurutma makinalarından sakının. Kullanacaksanız düşük ayarlı ısıda en fazla 5 dakika kullanın.
– Haftada bir arıtıcı saç bakımı yapın.
– Hasar görmüş saçlarınızı kestirin.

Benzer İçerikler

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/admin/web/sadeceguzellik.com/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Saçın Dökülmesine Sebep Olan Hastalıklar!” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir
Topuklu Ayakkabı

Topuklu Ayakkabı

20 Aralık 2016
1347

Sponsor Bağlantılar