Zayıflamak İçin Dört Öğün Çorba

Diyet Ve Zayıflama 08 Ekim 2011
4321

Beslenme ve Diyet Uzmanı Selahattin Dönmez, çorba içerek hem sağlıklı olabileceğinizi hem de kısa sürede kilo verebileceğinizi söylüyor.Sağlıklı bireylerin hiçbir zaman altı öğüne ihtiyacı yoktur. Sık yemek, bazı hormonları, özellikle tokluk sağlayıcı hormon olan leptini baskılar ve vücut insülin dengesinde sıra dışı bir dengesizlik yaratarak yemek yeme dürtüsünü açığa çıkarır. Kilo kaybı için yapılacak dengeli diyette, öğün sayısı dörttür. Bu dört öğünde de çorba içmeye dikkat edin!
Son 10 yıldır öğle ve akşam öğünlerine bir kase çorba içerek başladığını belirten Dönmez, şöyle konuşuyor: “Çorba içerken mide çeperi sıcak bir dalga ile kaplandığı için midedeki asit salımı engelleniyor. Çorba, mideyi yiyeceklerin sindirimine hazırlıyor..” Diyet yapanlar için çorbanın mucizevi bir etkisi olduğunu söyleyen Dönmez, “Perhizlerinizde dört temel besin grubunu ihmal etmeyin. Süt ve et ürünlerini, sebze ve meyvelerle birlikte tahıllı gıdaları mutlaka tüketin. Her öğün öncesi bir kase çorba için” diyor.
BU DİYETİ YAPARKEN NELERE DİKKAT ETMELİSİNİZ?
HIZLI DEĞİL YAVAŞ YÜRÜYÜN

corba_diyet
Düzenli kilo vermeyi ve daha ince görünmeyi arzuluyorsanız, yavaş tempoda yürüyüş yapmayı tercih edin. Yavaş tempolu uzun yürüyüş ile normal yaptığınız bir egzersize göre yüzde 70 daha fazla yağ yakarsınız. Yavaş tempolu yürüyüşler sırasında oksijeni iyi kullanın. Bunun en kolay yolu, egzersiz süresince sadece burundan nefes alıp vermektir. Egzersiz sırasında bol bol su içmeyi de unutmayın! Sekiz bardak suyu gün içinde tüketin!
YEMEĞİNİZDEKİ TUZU AZALTIN
Tükettiğiniz besinlerle günlük tuz alımınızı zaten karşılıyorsunuz. Yemeklerinize ekstradan kattığınız tuz ise, vücudunuzda gereksiz su tutulmasına ve kemik yoğunluğunuzun azalmasına neden olabilir.
ÇAY VE KAHVE TÜKETİN
İçerdiği tianin amino asidinden dolayı hem bağışıklık sisteminizi güçlendirmek hem de kilo verirken vücut direncinizi artırmak için maksimum iki çay fincanı siyah çay, metabolik hareketlerinizin devamlılığı için de maksimum beş fincan yeşil çay için. Günde dört fincan kadar filtre kahve de içebilirsiniz.
DÖRT ÖĞÜNDE ÇORBA İÇİN
Sağlıklı bireylerin hiçbir zaman altı öğüne ihtiyacı yoktur. Sık yemek, bazı hormonları, özellikle tokluk sağlayıcı hormon olan leptini baskılar ve vücut insülin dengesinde sıra dışı bir dengesizlik yaratarak yemek yeme dürtüsünü açığa çıkarır. Kilo kaybı için yapılacak dengeli diyette, öğün sayısı dörttür. Bu dört öğünde de çorba içmeye dikkat edin!
ÇOK SU İÇEREK KİLO VERİLMEZ
Çok fazla su veya sıvı içinde kilo verileceğini düşünmeyin! Su içmenin amacı vücuttaki su dengesini korumak ve vücudunuzun çalışması için gerekli olan ortamın devamlılığını sağlamaktır. Günde sekiz bardak su içmek yeterlidir. Ancak kilo vermeyi değil de vücudunuzdakı yağları yakmayı istiyorsanız, günde en az 13 bardak su içmelisiniz.
ÇORBALARLA İLGİLİ BİLGİLER
1 Öğüne çorba içerek başlar ve haftada üç kez yürüyüş yaparsanız, en az 400 gram daha fazla kilo kaybedebilirsiniz. Bu da yılda beş kilo demektir.
2 Çorbalar,okuldan eve gelen çocuklar için de kolay içimi nedeniyle hem pratik hem sağlıklı bir beslenme alternatifidir.
3 Çorba içerken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; içindeki malzemenin hangi besin grubunun alternatifi olarak kullanılacağıdır. İçinde kurubaklagili bol olan bir çorba içerseniz et yerine; yayla gibi yoğurt bazlı çorbalar içerseniz süt yerine; bol bulgur, pirinç, erişte veya kuskuslu çorba içerseniz, ekmek yerine geçer…
(Fromsante dergisi)


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/admin/web/sadeceguzellik.com/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Zayıflamak İçin Dört Öğün Çorba” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar