Zayıflamak İçin Koşmayın! Yürüyün..

Diyet Ve Zayıflama, Sağlık 09 Temmuz 2011
1380

Eğer zayıflamak istiyorsanız koşmayın!Yürüyün..Üç kilometrelik koşu ile üç kilometrelik yürüyüşün aynı miktarda kalori harcamanızı sağladığını biliyor muydunuz?
Aradaki tek fark, yürüyüşün koşuya kıyasla daha uzun sürmesi.Fakat bilimsel araştırmalar yürüyerek daha fazla yağ yaktığınızı gösteriyor.
Bir başka güzel haber ise yürümenin kalçaları ve bacakları çok daha iyi ve hızlı biçimlendirmesi. Yürüyüş sırasında yapılan hareketler vücudun alt bölümündeki kasları uzatıp güçlendirirken, kalçalara da son derece etkili bir egzersiz sağlıyor.
Yürüyüş yapanlar doğru yerden zayıflıyor!
Yürüyüş ve koşunun vücuda sağladığı faydalar üzerine yapılan bir araştırmaya göre, yürüyüş yapanlar doğru bölgelerden zayıflıyorlar. Koşanlar ise özellikle göğüs bölgesinden yağ kaybediyorlar. Yani kendinizi koşmaya adayanlardansanız, bir süre sonra göğüslerinizin belirgin ölçüde küçüldüğünü fark edebilirsiniz.

yurumek
Doğru teknikle yürürseniz, karın kaslarınızın da forma girdiğini göreceksiniz.
Fitness uzmanı Joanna Hall, “Dümdüz ve sıkı bir karına sahip olmak için, yürürken kalçanızın iki tarafında birer bardak su taşıdığınızı hayal edin.
Amacınız, bardaklardaki suyu taşırmamak olmalı yani yürürken kalçalarınızı sallamamalısınız.
Buna dikkat ederseniz karın kaslarınız güçlenecektir,” diyor. “Her gün yapacağınız otuz dakikalık yürüyüşle, iki haftada vücudunuzda büyük değişiklikler görebilirsiniz.”
Yürümek, uzun vadede sağlığınız için de çok faydalı bir egzersiz. Hall, “İnsanlar yürümek için tasarlanmışlardır,” diyor.
“Düzenli olarak yürüyüş yapmak, eklemlerdeki aşınmaları ve yırtılmaları önler, vücudun su tutmasını ve varis oluşumunu engeller.”
Uzmanlar, yürüyüşü sağlığınız için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri olacak görüyor. Osteoporoz, kalp sorunları, şeker ve Alzheimer gibi kronik hastalıkları önleyen hiçbir ilaç yok. Ama yürüyüş bütün bu rahatsızlara yakalanma riskini azaltıyor. Aynı zamanda ruh sağlığınız için de son derece faydalı bir aktivite.
Yine son araştırmalardan biri, altı hafta boyunca günde sadece yirmi dakika yürümenin, kendinizi çok daha mutlu ve iyi hissetmeniz için yeterli olduğunu gösteriyor.
Fakat her şey gibi yürümenin de bir püf noktası var:
Hall, “Sadece doğru tempo ve doğru teknikle daha formda, daha sağlıklı ve daha zayıf olursunuz,” diyor. Doğru tempoyu bulmak için koşma noktasına gelecek kadar hızlı yürüyün, daha sonra biraz yavaşlayın. Amacınız, konuşurken bir parça nefessiz kalacak kadar hızlı yürümek olmalı.
Doğru tekniğe gelince;
Maalesef çoğumuz gerektiği kadar etkili ve güvenli bir şekilde yürümüyoruz. İşte yapmanız gerekenler: Ayağınız yere bastığında, ağırlığınızı ayak tabanınızın dış kısmından topuğunuzun dış kısmına aktarın. Arkadaki ayağınızı, öndeki ayağınızın baş parmağı yere basmadan kaldırmayın. Bacak kaslarınızı gevşek tutun ve dizlerinizi kasmamaya gayret edin. Kollarınızı 90 derece eğik bir şekilde hareket ettirmeye ve vücudunuza yakın tutmaya özen gösterin, omuzlarınızı ise gevşek tutun.
Nerede yürüdüğünüz de çok önemli.
Kaldırımlar ve beton zeminler yerine çimleri tercih ederseniz, yaktığınız kalori miktarı yüzde elli civarında artar. Yokuş yukarı veya kumda yürümek iki kat daha fazla kalori yakmanızı sağlar. Karda yürüdüğünüzde ise normalin üç katı kalori yakarsınız.

Benzer İçerikler

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/admin/web/sadeceguzellik.com/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Zayıflamak İçin Koşmayın! Yürüyün..” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar