Kadir Gecesi Nedir?Kadir Gecesinin Önemi ve Kadir Gecesine Özel Mesajlar

Aktüel 02 Eylül 2010
1450

Yücelik ve program gecesi anlamına gelen Kadir Gecesi ile ilgili olarak Kur’ân-ı Kerîm’de Kadir isimli özel bir sûre yer almaktadır. Dini kaynaklarımızda Berat gecesi ile ilişkisi kurulan Duhan sûresinin ilk âyetleri de Kadir Gecesi ile alakalıdır.Bu sûrenin anlamı şöyledir: “Biz Kur’ân’ı Kadir gecesinde indirmeye başladık. Sana, Kadir Gecesi’nin nasıl bir gece olduğunu kim bildirip öğretebilir. Kadir Gecesi (içinde Kadir Gece’si bulunmayan) bin aydan daha hayırlıdır/daha değerlidir. O gece, Rablerinin koyduğu yasalara uygun olarak her bir iş ve olgu için melekler ve (yöneticileri olan) Rûh ile birlikte yükseklerden yer yüzüne inerler de inerler. O gece tanyeri ağarıncaya kadar tam bir esenliktir.” Bu sûrenin anlamından da öğrenilebileceği üzere her yıl bağış ve bağışlama sağanakları halinde yağan Kadir gecesinin üç büyük hususiyeti vardır:
a- Şanı büyük olan Allah onu rahmetinin aracısı kılmıştır. O, imanlı kullar için, içinde Kadir Gecesi bulunmayan bin aydan daha hayırlıdır. Bin ayda kazanılamayacak sevapları sağlayıcıdır; bin ayda yapılan bağışlanma yakarışlarından daha çok bağışlatıcıdır; bin ayda yapılacak dualardan daha kabul olunur özelliklidir.

KADİR GECESİ
b- Kadir Gecesi, Rûh adlı meleğin yönetimindeki meleklerin insan ve doğaya ilişkin görevlerle yeryüzüne indikleri gecedir. O, tan yeri atıncaya/ağarıncaya kadar tam bir güvenlik gecesidir, esenlik iklimidir.
c- Allah’ın yüceltmesi ile şanlı olan Kadir Gecesi, Kur’ân’ın indirilmeye başlandığı gece olmakla da ihtişamlıdır. Bütün kutsal sayfalar ve kitapların özünü, özetini ve Rabbimizin son ve çağlar üstü mesajlarını oluşturan Kur’ân, vahiy meleği Cibrîl (Cebrâil) aracılığı ile bu gece indirilmeye başlanmıştır. Güneş-ay , gece- gündüz – insan-hayvan gibi yaratılan ve Kur’ân cümleleri gibi indirilen âyetleri okuma görevini yükleyen bu ilk vahiy ile birlikte, Hz.Muhammed’in, Kıyamet Günü’ne kadar bütün insanlık için yürürlükte kalacak Evrensel Peygamberliği de başlamıştır.
Kadir Gecesi Ne Zaman?
Kur’ân’ın, kendisinin Kadir gecesinde ve de Ramazan ayında indirilmeye başlandığını açıklamasından onun Ramazan geceleri içinde olduğunu öğreniyoruz. Peygamberimiz bu gerçeği pekiştirmekle birlikte Ramazan geceleri içinde yeri değişken olan Kadir Gecesi’nin daha çok Ramazanın son on gününde ve bu günlerin de 21, 25 ve 27 gibi tekli gecelerinde aranmasını öğütlemiştir. Kendisi de Kadir gecesine ermek için böylesi bir arayışı sürdürmüştür. Bunun için Ramazanın son on gününü Mescid-i Nebi’de kurdurduğu çadırda i’tikâfa girmiş, bir diğer anlatımla geceleri ve gündüzlerini tefekkür, zikir ve duâ ile geçirmiştir.
Kadir Gecesi neler yapılmalı?
Ramazanın özellikle idrak edeceğimiz bu son on gününün her bir gecesinin Kadir Gece’si olabileceğine inanmalıyız. Her bir gece yürekten ve kabul olunacağı inancıyla tövbeler etmeliyiz. Öz canlarımız, aile fertlerimiz ve milletimiz vs. için dualarda bulunmalıyız. Kur’ân’ın orijinali veya anlamından okumalı ve onun bağlısı olabilmek için yakarmalıyız. Başkalarına veremiyorsak ana babamıza ve kardeşlerimize olsun iftar vermeliyiz. Her gece akrabamız ve arkadaşlarımızdan birini telefonla da olsa aramalı, dua almalıyız. Teravih namazlarımıza devam etmeli, sabah namazı cemaatine katılmaya çalışmalıyız. Ödenecek zekatlarımızın tamamını veya bir kısmını ve önceden vermediysek fitrelerimizi bu son gecelerde ayırmalıyız. Bu arada hasta ziyareti yapılması de pek güzel olur. Hulasa tatlı bir çift sözden yarım meyve vermeye ve selâm vermeden teşekkür etmeye kadar yapılabileceklerimizi, azımsamadan yapmalıyız.
Bir de Peygamberimizin en çok yaptığı ile Kadir Gecesi için yapılmasını öğütlediği şu duaları yapmalıyız: “Yüce Rabbimiz! Bize dünya hayatımızda güzellikler ver. Âhiret hayatımızda da güzellikler ver; güzellikler yurdu olan Cennetine erdir. Bizi Cehennem azabından koru.” “Allahım affedicisin. Affetmeyi seversin, beni de affet.” Öteden beri Kadir Gecesi olduğuna inanılan Ramazanın 27. gecesini de diğer geceler gibi Kadir Gecesi olabileceği ihtimali ile değerlendirmeliyiz. Siz saygıdeğer okurlarımızın Kadir gecesini tebrik eder, sözü Peygamberimizin konumuzu özetleyen bir hadisleri ile bitiririm: “Her kim yüceliğine inanarak ve armağanlarını Allah’tan alacağını umarak Kadir Gecesi’ni değerlendirebilirse geçmiş günahları bağışlanır.
KADİR GECESİNE ÖZEL MESAJLAR
**Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesinde, kainatın yaratıcısı ve alemlerin Rabbi bağışlayıcı ve acıyıcı yüce Allah tüm dualarınızı kabul etsin
**Kadir Gecesi değer gecesidir, Allah tarafından değerli kılınmış bir gecedir. Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Bu gece bir ömürden daha hayırlıdır. Ellerin açıldığı, gözlerin dualarla yaşardığı, kalplerin okşandığı Kadir Gecesinde bütün insanların günahlardan uzaklaşıp tövbelerinin kabul edilmesini niyaz ederiz. Allah tüm inananları iman yolundan ayırmasın
**Kuran da Kadir Gecesi için Leyletül kadri hayrun min elfi şehrin Kadir Gecesi bin aydan hayırlı bir gecedir diye buyuruluyor. Bu nedenle bu geceyi ihya edelim.. Kadir geceniz hayırlı olsun
**Bugün ellerinizi her zamankinden daha çok açın. Avucunuza melekler gül koysun, yüreğiniz coşsun. Kadir geceniz hayırlara vesile olsun
**Bu gece bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesi. Kulun Rabbine yakın olduğu gecelerin en önemlisi? Kendisine dua edenleri geri çevirmeyen, günahları bağışlayan, her şeyi bilen, gören ve duyan Yüce Allah tüm dualarımızı kabul etsin.
**Kadir Gecesi dileklerimizi, isteklerimizi Allaha arz etmek için de değerli bir fırsattır. Kadir Gecesi, Allahın rahmet ve bağışlanmasının sağanak halinde yeryüzüne indiği, dileyen her müminin armağanlara garkettiği bir gecedir. Hepimize hayırlı olsun..

Benzer İçerikler

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/admin/web/sadeceguzellik.com/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Kadir Gecesi Nedir?Kadir Gecesinin Önemi ve Kadir Gecesine Özel Mesajlar” Konulu yazıdaki yorumlar

  • mustafa

    kutlama

  • İlginizi Çekebilir

    Sponsor Bağlantılar