Özgür Şef’ten İyi Köftenin Sırrı

Yemek Zevki 13 Ağustos 2010
5254

İyi bir köfte yapmanın en önemli noktası eti doğru seçmektir. Ne çok yağlı olacak ne de yağsız olacak. Eğer çok yağlı et alırsanız köfte çok yağ bırakır ve şekli bozulur ayrıca lezzeti de ağır olur, eğer az yağlı kıyma alırsanız o zaman da köfteniz kuru olur o da yerken zevk vermez.
Eğer iki ayrı parçadan kıyma yaparsak iki ayrı lezzette iki ayrı sertlikte etimiz olacak ve iki eti karıştırdığımızda köfteyle işimiz bitecek. Artık geçmiş olsun o kıymadan iyi köfte olamaz. O zaman hemen gözümüze orta yağlılıkta bir döş eti seçiyoruz ve üzerinde hiç sinir kalmayana kadar ayıklatıyoruz.
Kıyma çekilirken dikkat
Şimdi eti kıyma yapmaya geldi sıra, kasap eti kıyma makinesine koymadan şunu isteyin “Usta makinanın aynasını alır mısın?”, kasap şöyle bir irkilecektir içinden söylenip makinanın ağızından çıkan kıymayı ayırıp bir kenara koyacaktır. Dikkat edin bazısı çıkan kıymayı tekrar içine atmaya çalışacaktır bunu engelleyin. Şimdi baştan açıklayalım, ayna dediğimiz kıyma makinesinin ağız kısmıdır ve her zaman burada yaklaşık 200 gram kıyma kalır çıkmaz.
Sizin kıyma çekilirken önce kalan kıyma çekilir. Biliyor musunuz daha önce ne kıyması çekildi o makinadan, ne kadar zamandır o kıyma o makinada , bu sıcakta 10 dakikada kıymanın bozulduğunu düşünürsek önemli bir ayrıntı! Bu kadar uğraştan sonra kıymamızı iki kere çektiriyoruz ve evin yolunu tutuyoruz.

özgür şef
Şimdi köftemizin hem bereketli olması için hem de yağını salmaması için içine bir fincan kadar bayat ekmek içi ilave edin, bir tatlı kaşığı buğday nişastası içindeki suyun kaçmasını engelleyecektir, bir tatlı kaşığı kimyon biraz karabiber tuz ve son olarak yarım çay bardağı su koyun ve 5 dakika yoğurun dolaba koyun. 10 dakika bekleyin tekrar 5 dakika yoğurun üzerini kapatın ve kaldırın dolaba. Bir adet kuru soğanı çok ince doğrayın, isterseniz robottan da geçirebilirsiniz. Soğanın da iyice suyunu süzdükten sonra onu da dolaba koyun. Eti ve soğanı ayrı yerlerde bir gün dinlendirin. Ertesi gün soğan ile kıymayı 10 dakika kadar yoğurun. Çok şükür köftelerimiz artık hazır ama önemli bir nokta daha kaldı; Pişirmek! Bu da çok önemli bir ayrıntı. En iyi pişirme tabii ki kömür ateşinde pişirmektir ama iftara kalmış bir saat kim uğraşacak kömürle derseniz o zaman ev tipi bir ızgara ya da ızgara tavasında da yapabilirsiniz ama aynı sonuç olmayacaktır.
İşte işi layıkıyla yapan köfteciler bu kadar uğraşıyorlar. Önümüzdeki hafta en çok tutulan beğendili köfte tarifini vereceğim.

Milliyet Cadde…

Benzer İçerikler

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/admin/web/sadeceguzellik.com/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Özgür Şef’ten İyi Köftenin Sırrı” hakkında 2 yorum var

  • arif

    usatacım artık o bahsettini z bo zulma olayı yok çağ atladık soğutuculu makinalar var ustacım ttarife gelinçe cok araştırdım en güzelini soğan ekmek kimyon tuz

  • semra uygun

    bana iyi köfte nasıl yapılır tarifini verirseniz memnun olurum ufak bir yerim var yeni açtım yardımcı olursanız sevinirin saygılar

  • İlginizi Çekebilir

    Sponsor Bağlantılar