Vücuda Esneklik Kazandıran Hareketler..

Sağlık 14 Mart 2010
1718

Her gün yapabileceğiniz bir kaç basit hareketle vücudunuza esnekli kazandırabilirsiniz..İşte o hareketler..1- Hand walks
Baldır ve dizler çalışıyor.
Bacakları kalça genişliğinde iki yana açarak kolları da iki yanına al. Ellerini omuz genişliğinde açarak öne eğil ve avuçlarını yere koy. Ellerini bacaklarına mümkün olduğunca yaklaştırırken dizlerini kırmamaya çalış (A). Ellerinle birkaç cm öne doğru ilerle ve plank pozisyonuna geç (B). Ayaklarını da biraz daha arkaya alarak bacağını düzleştir. Hareketi dört-beş defa tekrarla.

esneklik

2- 90-90
Göğüs, sırt ve oblikleri çalıştırıyor.
Omuz, kalça ve dizler aynı hizaya gelecek şekilde sol yanına doğru yere yat. Her iki kolunu da omuz hizasında öne doğru uzat ve avuçlarını bitiştir (A). Sol kolunu ve bacaklarını aynı pozisyonda tutarak sağ kolunu sağ yana doğru aç ve yere koy, sırt ve sağ elin yere değmeli (B). Sağ kolunu başlangıç noktasına geri getir, hareketi beş-altı defa uyguladıktan sonra bu sefer de diğer taraftan tekrarla.


3- Walking spiderman
Kalça ve baldırları çalıştırıyor.
Sol bacağınla öne doğru bir hamle yap. Sol baldır yere paralel olmalı. Denge sağlamak için sağ elini yere koy. Sol elinle sağ dirseğinin üst tarafını kavra. Kalçalarını sıkarak sağ bacağınla ayağa kalk. Hareketi dört-beş defa her iki bacağınla da tekrarla.


4- Standing scapular wall side
Yüzmeden sonra göğüs ve sırt kaslarını esnetmelisin.
Sırtın duvara dönük, kafanı, sırtını ve kalçalarını duvara daya. Dirseklerini 90 derece kırarak iki yana aç. Ellerin omuz hizasında olmalı. Kollar duvara değerken, dirsekleri mümkün olduğunca aşağı indirmeye çalış (A). Pozisyonu bir saniye koruduktan sonra bu sefer de kollarını yukarı kaldır. Kollar duvara bitişik olmalı (B). Kollarını duvara bitişik tutmakta zorlandığın anda tekrar başlangıca dön. Hareketi 8-10 defa tekrarla.


5- Swiss ball wall roll
Ağırlık çalıştıktan sonra omuzlarını esnetmelisin.
Büyük bir egzersiz topu al ve ayaklarını kalça genişliğinde açarak duvara karşı dur. Topu duvara göz hizasında olacak şekilde daya. Dirseklerini kırarak topu duvara iyice bastır (A). Sonra kollarını yukarı kaldırmalısın. Omuzlarını esnetirken gövdeni duvara doğru yaklaştır, sırtını bükmemelisin (B). Tekrar başlangıca dön ve hareketi 6-8 defa tekrar et.


6- Walking stretch
Koşu ya da pedal çevirdikten sonra kalçalarını mutlaka esnetmelisin.
Kollarını iki yana alarak ayakta dur. Sol bacağınla öne bir adım at ve sağ ayağını sağ elinle yakala. Bacağını dizden büküp yukarı doğru çekerken vücut dimdik durmalı. Bir saniye öylece kalıp bacağını tekrar yere bırak, bu sefer sol bacağını yukarı kaldır. Hareketi 8-10 defa tekrarla.


7- Swiss ball shoulder rotation
Bir egzersiz topunun üzerine yüzüstü yat ve bacaklarını dümdüz arkaya doğru uzat. Bacaklarını omuz genişliğinden biraz daha fazla açmalısın. Dirsekleri 90 derece kır, pozisyonu hareket esnasında sakın bozma. Kollar omuz hizasında iki yana açılmalı, eller ise yumruk şeklinde ileriye bakmalı (A). Kollarını dirseklerden döndürerek yumrukları aşağı doğru getir (B). Başlangıca dön ve hareketi 8-10 defa tekrar et.


8- Reverse lunge with lateral trunk flexion
Softball, basketbol veya tenis oynadıktan sonra gövde, kalça ve obliklerini esnetmelisin.
Bacakları kalça genişliğinde açarak pozisyon al. Sol bacağınla arkaya doğru geniş bir adım at ve sağ baldır yere paralel olacak şekilde bir hamle yap (A). Sol kolunu havaya kaldırarak gövdenle sağa doğru eğil (B). Sol ayağınla öne hamle yaparken de sol kolunu tekrar aşağı indir. Hareketi sağ kolunla da tekrar et ve hareketi dört-beş defa uygula.


9- Walking alternating leg cradle
Bacaklarını kalça genişliğinde açarak pozisyon al. Sol bacağınla öne doğru hamle yaparken sağ ayağını da yukarı kaldır. Dizini kırıp sağ ayağını sol kalçana doğru döndür. Topuğun tavanı göstermeli. Sağ ayağını sol elinle ve sağ dizini sağ elinle tutarken sağ bacağı göğsüne doğru çek. Sağ bacağını bırakıp öne doğru ilerle. Aynı hareketi sol bacakla da uygula. Hareketi beş kez tekrarlamalısın.


10- IT band roll
Kaslarının gerginliğini birkaç dakikada alabilirsin.
Bacaklarını ileri uzatarak silindir köpüğün üzerine sol yanını dönerek yat. Her iki avucunu ve sağ ayağını yere koy. Kollarını iyice düzleştirerek vücudunu yerden kaldır, sonra da vücudunu silindire iyice bastır. Silindiri kalçalardan dizlere ve dizlerden kalçalara doğru yavaşça yuvarla. Vücudunu yuvarlarken sağ bacağını sol bacağının üstüne koy. Ardından hareketi sağ yanına yatarak tekrarla.

11- Hammy roll
Bacaklarını uzatarak yere otur. Sol ayağı sağ baldırla aynı hizaya gelecek şekilde yere koy ve köpük silindiri sağ dizin altına al. Avuçlarını arkanda yere koyarak kalçanı ve sağ ayağını yerden kaldırmaya çalış. Bunu yaparken ellerin sabit kalmalı. Silindiri dizlerden kalçalara doğru yuvarlamalısın. Sol bacağı hafifçe içeri ve sonra da dışarı doğru döndürerek uyguladığın hareketi birkaç defa tekrarla.

12- Back-it-up roll
Köpük silindiri sırtının altına koyarak sırtüstü yere uzan. Gövde ve kalçalar havada kalmalı, böylece vücut ağırlığını silindire vermiş olursun. Kollarını kavuşturarak dirseklerini tavana doğru uzat. Silindir, omuz kaslarıyla değil sırt kaslarıyla temas etmeli. Silindiri sırt kaslarına sürterek yuvarlarken ayaklarını kıpırdatma.


Benzer İçerikler

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/admin/web/sadeceguzellik.com/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Vücuda Esneklik Kazandıran Hareketler..” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar