Guava Nedir?Faydaları Nelerdir?

Şifalı Bitkiler 15 Şubat 2013
1435

Eminiz ki pek çok kişi Guava meyvesini ilk kez duyuyordur..Antioksidan bakımından oldukça zengin olan Guava’nın yaklaşık 100 çeşidi bulunuyor..En çok bilinen cinsi, Dünya’da da “guava” adıyla bilinen Elma guavadır. Guava tipik bir Myrtoideae üyesidir. Koyu yeşil ters yöne basit epliktik veya oval 5-15 cm uzunluk arasında değişen yaprakları bulunur. Çiçekleri beyaz ve 5 taç yapraklı, çeşitli erkek üreme organlarını içerir.
Hawai’de guava meyveleri soya sosu ve sirke ile kullanılır. Nadiren, soya sosu ve sirke karışımın içine az şeker ve kara biber ilave edilir. Kesilen meyveler bu dip sosun içine batırılır. Pakistan ve Hindistan’da, guava meyveleri çiğ olarak yenir, tipik olarak meyve 4’e bölünür ve az tuz, karabiber ilave edilir bazen ise kırmızı biber ilave edilerek yenir. Sokak satıcıları bir çift rubleye bu meyvelerin her birini bu şekilde satar. Bu meyve meyve salatalı ve tatlılarda da kullanılmaktadır. Asya’da taze guava dilimleri erik tozunun içine veya tuza batırılır.
Hindistan’da özel bir kaya tuzu serpilerek yenir. Yüksek miktarda pektin içermesi nedeniyle guava meyveleri gıda endüstrisinde, tart, meyve, jöle yapımında, içeceklerde, kokteyllerde kullanılır.

Guava
Hawaii, Küba, Meksika, Kolombiya gibi ülkelerde guava suyu oldukça popülerdir. Guava meyveleri kimi ülkelerde aitliği nedeniyle domatesin yerine kullanılmaktadır.
Asyada meyve ve yapraklarından demlenmiş içecekler yapılmaktadır, Brezilya’da ise sadece yapraklarından çay yapılmakta ve şifalı olduğunda inanılarak kullanılmaktadır.
Guavanın en çarpıcı özelliği C vitamini deposu olmasıdır. Portakaldan 4 kat, A vitamini olarak elmadan da 1,5 kat zengindir.
Guava;
Solunumu rahatlatıyor ve nefesi açıyor.
Göğüs büyütme etkisi olan bir meyve olarak biliniyor.
Yüksek oranda diet lifleri,A,C,B1,B2,B3 vitamini,folik asit,potasyum,manganez,bakır bulunduran,antioksidan bakımından zengin
-Vücudu koruyup,kalp rahatsızlıkları,kanser,diyabet,bulaşıcı özellikte hastalıklara karşı koruyucu olarak kullanılır.
-İçerisinde bulunan likopen sayesinde erkeklerde prostat kanserine karşı koruyucu etkisi test edilmiştir.
-Potasyum,çözülebilir lif açısından zengin olması ile kolestrol ve tansiyonun dengelenmesine kalp sağlığının korunmasına yardımcı olur.
-Pektin ve potasyum içeriği ile ishal tedavisinde de kullanılır.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Guava Nedir?Faydaları Nelerdir?” Konulu yazıdaki yorumlar

  • sevilay

    ben kocaelide yaşıyorum ve bu meyveden istiyorum nerelerden bulabilirim yardımcı olursanız sevinirim.teşekkürederim

  • İlginizi Çekebilir

    Sponsor Bağlantılar