Hürrem Sultan’ın Çocukları Kimlerdir?

Aktüel 18 Mart 2011
1597

Önceden tarihimiz,padişahlar,olaylar bu kadar dikkatimizi çekmezken Muhteşem Yüzyıl dizisi ile herşeyi merak eder hale geldik.Bu konudan bir taneside Güzelliği ve zekası ile Kanuni Sultan’ı kendine aşık eden Hürrem Sultanın hayatı..Hürrem Sultan çocukları kimler mesela?Hürrem Sultan’ın Kanuni Sultan Süleyman’dan biri kız dört tanesi erkek tam 5 çocuğu olmuştur.
En büyük oğlu Mehmet Şehzade tahta çıkamadan öldürüldü. İkinci oğlu Selim tahta çıktı. Diğer çocukları da Beyazıt ve Cihangir Şehzadeleridir. Kızı Mihrimah Sultan’ı Vezir-i Azam Rüstem Paşa ile evlendirerek Vezir-i Azam’la bir ittifak oluşturdu. Kanuni, yeniçeriler tarafından çok sevilen oğlu Mustafa’yı kendisini tahttan indirmeyi planladığı inancıyla öldürttü. Hürrem Sultan’ın Kanuni’yi bu kararda etkilediği inancı yaygındır.

hürrem-sultan
Şehzade Mustafa’nın öldürülmesinden sonra Mahidevran Sultan iyice gözden düştü. Yaşamının büyük bir bölümünü fakir olarak oğlunun mezarının bulunduğu Bursa’da geçirdi. Ancak Hürrem Sultan’ın ölümünden sonra Hürrem Sultan’ın oğlu padişah II. Selim Mahidevran Sultan’a maaş bağlattı ve oğlu Mustafa’nın türbesini yaptırttı.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Hürrem Sultan’ın Çocukları Kimlerdir?” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar