“Mazi Kalbimde” Yaradır Dizisini Oyuncuları Anlattı

Aktüel 05 Mart 2011
1585

Trt dizisinde devam eden ve beğenilen dizi Mazi Kalbimde Yaradır dizisini 3 başarılı oyuncusu anlattı…
İstanbul’da, 1974 yılında geçen bir hikaye… Bahriyeli Ferit ve Müjgan’ın aşkını anlatan ‘Mazi Kalbimde Yaradır’, TRT 1 ekranında izleyiciyle buluştu. Dizinin ayrıntılarını başrol oyuncuları Selçuk Yöntem, Sedef Avcı ve Özgür Çevik anlattı
ÖZGÜR ÇEViK – Ferit
“AŞK İNSANI APTALLAŞTIRIYOR”
* ‘Akademi Türkiye’ yarışmasıyla sizi tanıdık. Yarışmaya katılmasaydınız şu an ne yapıyor olurdunuz?
Kim bilir? Belki de sadece müzik yapıyor olurdum. Lise döneminde tiyatro grubumuz vardı, ama bu profesyonellikte bir şey yoktu.
* ‘Düşünce’ adlı bir albüm çıkardınız ancak pek ilgi görmedi.
Popüler bir iş yapmadım ki. Müzik benim için popüler bir iş olmayacak bundan sonra. Yarışmadan çıkıp ‘Yabancı Damat’ gibi bir iş yaptıktan sonra karar verdim. Albümlerimi insanların beğenisini gözeterek yapmayacağım.
* Ferit karakteri nasıl biri?

mazi-kalbimde-yaradir (467 x 201)
Bahriyeli kendisi. Kadınlarla arası iyi olan bir arkadaş. Neşeli, hayatı, yaşamayı seven bir adam. Keyfine düşkün, ama işler sarpa sarmaya başladı. Bir dram izleyecek seyirci. Seveceklerini düşünüyorum çünkü çok özenerek çekiliyor.
* Sizin kadınlarla aranız nasıl?
İyidir.
* Aşık olunca neler değişir sizde?
Aşk bence insanı gerçekten aptallaştırıyor. Ama enerjisini ve ışığını parlatan bir duygu. Daha önce aşık oldum. Şu anda sadece hafızamda var o halim. Dışarıdan nasıl göründüğümü de bilmiyorum, ama tahmin edebiliyorum. O kadın dışında geri kalan her şey flulaşıyor, buzlanıyor. Sadece onu görüyorsun, etrafındakiler garnitür gibi kalıyor. Güzelleştiriyor insanı.
* 70’li yıllarda geçen bir aşk hikayesi var. Sizce o dönem aşklarıyla günümüz aşkları arasındaki farklar neler?
Çok fark var. Ben 1982 doğumluyum, yaşadığım bir dönem değil, ama annelerimizden biliyoruz. O dönemin
aşklarında dokunmak, öpmek, bakmak bile bir olay. Göz göze bakmak pek olası bir durum değil, 10 saniye baktın mı zaten aşık oluyorsun, belki de evlenme teklif ediyorsun. Çünkü mahremiyetlerin saklı kaldığı bir dönem. İnsanlar daha içe kapanık, ilişkiler daha az yozlaşmış. Bugün daha az olan utanmak diye bir şey var.
* O yıllarda yaşamak ister miydiniz?
O dönemin insanlarını yaşamak isterdim. Ama darbeleri, o buhranlı günleri yaşamak istemezdim.
Sedef Avcı – Müjgan
“FERİT VE MÜJGAN BİR ARAYA GELEMEYECEK”
* Bu hikayede sizi çeken ne oldu?
Dönem işinde yer almak istediğim bir şeydi. Senaryosu beni çok etkiledi, akıcı bir dili vardı. Çok beğendim ve hemen kabul ettim.
* Dizinin ilerleyen bölümlerinde Müjgan ve Ferit bir araya gelebilecek mi?
Gelemeyecekler, onlarınki imkansız bir aşk hikayesi. Mutlu bir ilişki göremeyeceğiz.
* Müjgan’ın Selim’le nişanlanmayı kabul etmesinin sebebi neydi?
Müjgan Selim’i kardeşi gibi görüyor ama Rauf Bey’e vefa borcu var. O yüzden Ferit onun ilk aşkı olmasına rağmen Selim’le nişanlanmayı kabul ediyor.
* Role nasıl hazırlandınız?
O dönem bilgilerini içeren bir arşiv hazırlamışlardı, onları okudum. Dönemin siyasi olaylarını araştırdım ve 70’li yıllara ait Türk filmlerini izledim.
* 70’lerin en beğendiğiniz oyuncuları kimler?
Gülşen Bubikoğlu, Filiz Akın ve Tarık Akan aklıma gelen ilk isimler. Hepimizin izlemiş olmasına rağmen her seferinde ayrı keyif aldığı filmler yaptılar. Bizimki de onların tadında ama dramatik yönü daha ağır basıyor.
* ‘Romantik Komedi’ filmindeki karakteriniz çok sevilmişti. Yeni bir film projesi var mı?
Keyifli, güzel bir işti. İkincisinin çekilmesi gibi bir fikir var, ama netleşmedi.
SELÇUK YÖNTEM – Rauf Bey
“70’Lİ YILLAR DAHA ANLAMLI”
* Yine bir aile babası rolüyle karşımızdasınız.
Aile babası olması, yalıda yaşaması, fabrikatör olması Adnan Bey’e benziyor, ama farklı bir karakter. Küçük farklar çok önemlidir, biz de o farkları yansıtmaya çalışacağız.
* Dönem dizisinde çalışmanın zorlukları var mı?
Zorlukları pek yok esasında. Kıyafetler, mekanlar, arabalar döneme göre seçiliyor. O dönemleri yansıtan unsurları ortaya çıkarmak da güzel bir etki yaratıyor.
* Dönem dizilerindeki artışı neye bağlıyorsunuz?
Günümüzle ilgili birçok dizi çekiliyor. Türkiye’nin hem tarihi hem de kültürel yapısını, o dönemlerde yaşanan tarihsel olayları insanlara anımsatmak, gündemi eskiyle birlikte değerlendirmek güzel bir şey. O yüzden dönem dizileri bence sık sık yapılmalı.
* 70’li yıllar sizin için nasıldı?
Ben yaşadığım her dönemden memnunum. Ama 70’li yıllarda dünya daha keyifli, daha saf ve daha temizdi. Barış için yaşanması gerektiği felsefesinin hakim olduğu bir ortam vardı. Doğa bu kadar kirlenmemişti. Onun için 60’lı ve 70’li yıllar çok daha anlamlı geliyor bana. 2000’li yılları düşündüğüm zaman geçmiş her yılı özlüyorum.
* Levent Semerci’nin yeni filmi ‘Ayhan Hanım’ da yer alacağınızı biliyoruz. Çekimleri başladı mı?
Hazırlıklar sürüyor, bu ay içinde çekimlerine başlayacağız. Sabırsızlıkla bekliyorum. Çünkü hazırlıkları gördüm, birlikte birkaç deneme yaptık ve çok güzel geçti. – Milliyet/Senem Aydın

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

““Mazi Kalbimde” Yaradır Dizisini Oyuncuları Anlattı” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar