Emir(Çağatay Ulusoy) Kim Seslendiriyor?

Aktüel 04 Mart 2011
2614

Ekranların yakışıklısı, Adını Feriha Koydum dizisinde Emir karakterini canlandıran Çağatay Ulusoy’u kim seslendiriyor..Çağatay Ulusoy’u Rüzgâr Aksoy seslendiriyor..
“Türkan” dizisinde oynayarak, öğrenciyken Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nden burs aldığını ve bu dizide rol alarak Türkan Saylan’a borcunu ödediğini söyleyen Rüzgar Aksoy, oyunculuğun yanısıra seslendirme de yapıyor. Aksoy, Adını Feriha Koydum’da Emir karakterine de ses veriyor.
Dört yıl boyunca pek çok radyoda çalışan Rüzgâr Aksoy, daha sonra dublaj yapmaya başlamış. Üç yıl önce ‘Serçe’ dizisinde Saruhan Hünel’i seslendirmek için Base Yapım’a gittiğinde de oyunculuk teklifi almış ve şansını denemiş. Dizi biter bitmez de ‘Adanalı’da Ferruh karakterini canlandırmaya başlamış. Yeni sezonda oyunculuk eğitimi almaya karar veren Aksoy, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Türkan Saylan’ın hayatını anlatan ‘Türkan’ dizisinden teklif alınca akan sular durmuş. Büyük bir sorumluluk hissedip kabul etmiş.

ruzgar_aksoy-cagatay-ulusoy (467 x 201)

• Sizi aslında ‘Adanalı’ dizisiyle tanıdık. Ardından da hiç ara vermeden Türkan’da rol almaya başladınız…
Aslında bu sene okumayı planlıyordum. Başka dizilerden teklifler geldi ama reddettim. Ancak Türkan Saylan’ın hayatını anlatan bir diziden teklif gelince akan sular durdu. Okurken hem çalışıp hem de burs alıyordum. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği de bunlardan biriydi. Gerçekten çok güzel bir tesadüf oldu. Bu diziye büyük bir sorumluluk duygusuyla yaklaştım. Çünkü bu dizide rol alarak Türkan Saylan’a borcumu ödüyorum.
• Dizide canlandırdığınız Haydar karakteri insana “Hayatta böyle adamlar kaldı mı?” dedirtiyor. İyi arkadaş, koşulsuz âşık ve saf biri. Peki, siz bu karakteri çıkarırken zorlandınız mı?
Haydar, Doğulu bir karakter. O nedenle iki hafta Siverek’e gittim. Orada yaşayan insanları tanımak bana çok şey kattı. Çünkü doğuda saflık hâkim ve hâlâ Tanrı misafiri kavramı var. İnsan onları görünce kendisinden utanıyor. Orada kaldığım süreçte kentin bizi içimizden ne kadar uzaklaştırdığına şahit oldum. Biz çok hızlı bir trendeyiz. Orada yaşayanlar ise at arabasıyla gidiyorlar. Her şeyi görerek, anlayarak, doyarak yaşıyorlar. Haydar’ı arama yolculuğumda zorlandım. Çünkü ben bir karakteri bulmanın kolay olmadığına inananlardanım.
• En çok neyi zorluyor?
Karikatür bir şey oynamak istemiyorsan, o topraktan, o havayı solumuş, o suyu içmiş bir insanı araştırman gerekiyor. Ben o topraklara gitmeseydim Haydar’ı kolay çözemezdim. Şimdi Haydar dört yıl okudu ve duygularıyla değil, mantığıyla hareket ediyor. Hayatındaki bu geçişi çalışmam sayesinde yapabildim. Ben Haydar’a saygı duyuyorum ve bu karakteri yüreğimle oynuyorum. Karakter çıkarmayı kolay zannedenler karikatür yapıyorlar, cepten yiyorlar. Bu ülkede karikatürden para yiyen çok insan var.
• “Aceleci biri değilim” diyorsunuz. Peki, ne zaman sizi başrolde izleriz?
Başrol oynamayı herkes ister. Ama Türkiye’de başrol oyuncusu şöyle bakar, ağlar, güler gibi kriterler var. Bu da sıkıcı bir durum. Ancak başrolü tipten karaktere dönüştüren kişiler olduğunu görüyorum. Mesela Kenan İmirzalıoğlu’nun kat ettiği yolu beğeniyorum.

• “Oyuncunun egosu olmalı” derler. Sizin egonuzla aranız nasıl?
Oyunculuk düşüncedir. O düşüncenin içinde egon da oluyor. “Ben” demeye başladığın zaman başka “ben”lerden uzaklaşırsın. Oyuncu olan kişinin insan ilişkilerinin, doğayla kurduğu iletişimin, sanatla kurduğu bağın iyi olması lazım. “Ben” demektense kendi içime yolculuk yapmaya gayret ediyorum.
SANAT YARAMAZ BİR ÇOCUKTUR
Rüzgâr Aksoy, televizyonda dramın, tiyatroda ise rahatlamanın olduğuna inanıyor:
“Televizyon hayatın içinde ama tiyatro kaçış. Bazen ev hapishane olabiliyor. Orada da dram izlemek uygun oluyor. Ama tiyatro dışarısı, yani rahatlama alanı. Sanat çok zeki olan, yaramaz bir çocuktur. Onun etrafı karıştırmasına izin vereceksin. Baskı altına almaya çalışırsan olmaz. Çünkü o şekilde kendini ifade edemez. O zaman da bugün olduğu gibi sadece söyleniriz.”
‘SETTE STAR GİBİ DAVRANAN YOK’
‘Türkan’ dizisinin setinde eğlenerek çalıştıklarını ifade eden başarılı oyuncu Rüzgâr Aksoy, sette kimsenin farklı görünmeye çalışmadığını söyledi:
“Bizim sette herkes olduğu gibi davranıyor. Star havası bu sette esmiyor, kimse farklı görünmeye çalışmıyor. O nedenle çok eğleniyoruz. Herkes birbirine yardımcı oluyor, gerçekten keyifli bir alışveriş halindeyiz. Bir de Türkan Saylan’ın hayatını anlatan bir dizide oynadığımızın bilincinde ve sorumluluğunda yaklaşıyoruz işimize. Açıkçası daha iyi oynamak için çaba harcıyoruz, çünkü vicdani bir rahatlama yaşıyoruz.
EMİR’E SES VERİYOR
Bu yaz iki sinema filminde rol alacak olan Rüzgar Aksoy, dublaj yapmaya da devam ediyor. Eve dönüşle ilgili bir de kısa film çekmeye hazırlanan başarılı oyuncu, orijinal filmleri seslendirirken çeşitli karakterleri oynayabildiği için çok mutlu olduğunu söylüyor:
“Şu anda ‘Arka Sıradakiler’de Kerem’i ve ‘Adını Feriha Koydum’da Emir’i seslendiriyorum. Brad Pitt’i de seslendirdim. Açıkçası yabancı filmleri seslendirirken daha çok zevk alıyorum. Çünkü bazen zenci oluyorum, bazen de çiftçi. En son ‘Avatar’ı seslendirdim. Ne kadar keyifli olduğunu anlatamam. Yine de benim için oyunculuk ve dublaj arasında seçim yapmam istense kesinlikle oyunculuğu seçerim.”

– HT Oya Doğan

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Emir(Çağatay Ulusoy) Kim Seslendiriyor?” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar