Tamamlayıcı Tıp Uzmanı “Metin Hara”Açıklamalar

Aktüel 01 Mart 2011
1501

Tamamlayıcı Tıp Uzmanı Metin Hara Kimdir?1982 yılında İstanbul’da doğdu. Üsküdar Amerikan Koleji’ni bitirdikten sonra Çapa Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümünde eğitim hayatını tamamladı. Metin Hara Çapa Devlet Hastanesi’nde 1 sene “Stajyer Fizyoterapist” olarak görev yaptı. Uzun yıllardır kendi içine olan yolculuğu devam eden Metin seneler içerisinde “tamamlayıcı tıp” diye tanımladığı bir çok tekniğin eğitimini aldı. Senelerce bu öğretilerin içinde kendini geliştirdikten sonra son 5 senedir profesyonel anlamda enerji ile tedavi çalışmaları yapmaya başladı. İnsan sağlığına olan “bütüncül” yaklaşımı, insanın hayal gücüne sığmayan yetenekleri, insan zihnine sığmayan engin bilgisi ve insan bedenine olan sonsuz güveni sayesinde aldığı “tıbben imkansız” sonuçlar ile kısa sürede tıp camiasında yankı uyandırdı. Bugüne kadar tedavisine yardımcı olduğu yüzlerce insanın hayatını değiştiren ve bu bakış açısını, tekniklerini 10000’den fazla insanla paylaşan Metin birçok basın-yayın kuruluşu aracılığıyla milyonlara seslendi. 2008 yılında dünyanın dört bir yanında verdiği seminerler ile büyük beğeni topladı. Aynı sene içerisinde insanlığın aydınlanmasını hedefleyen Trust Human-İnsana Güven projesini başlattı. Dünyanın dört bir yanından aldığı eğitimlerle birçok enerji tekniğinin bilgisini modern tıp bilgisiyle sentezleyerek eksiksiz bir tedavi ekolü benimseyen Metin Hara sevginin ve düşünce gücünün neler yapabileceğini bilimsel ve uygulamalı olarak göstermektedir.

metin hara
“Musevi bir aileden gelen, Müslüman bir ülkede yaşayan, Mısır teknikleri kullanırken tespih çeken, Kabala teknikleri kullanırken Tasavvuf müziği dinleyen Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon son sınıf öğrencisi, çok renkli ve eğlenceli bir şifacı Metin.” (Chi Dergisi Sayı:20 Ekim 2006)
“1.5 yıldır panik atak, kanser, felçli hastalara enerji terapisi uygulayan, Çapa Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümü mezunu Metin Hara modern tıbbı reddetmiyor ama enerji tedavisi yapıyor.” (Akşam Gazetesi 14 Temmuz 2007)
* Modern tıbbın tedavi yöntemleri bir bataklığı kurutmaya benziyor ve tıp, hastalıkların kaynağına inemiyor…
Bugün gördüğünüz birçok hastalık stres düzeyi arttığında ortaya çıkıyor. Aslında stresi kontrol altına almak çok basit ve ucuzken modern tıp hiçbir şekilde bunlara bakmıyor. ‘Şuranda problemin var, al şu ilacı çözelim’ diyor.
* Diz problemleri ‘inatçı ve gururlu’ insanlarda, MS hastalığı ise ‘kontrol meraklıları’nda olabiliyor…
Uzakdoğu tıbbı yaklaşık 5 bin senedir hastalıkların zihinsel nedenleri olduğunu söylüyor. Nitekim son yapılan araştırmalar da bu noktaya geldi; belirli hastalıkların belirli kişilik tiplemelerinde daha fazla olduğunu ortaya çıkardı. Her diz problemi olan illa o karakterdedir demek çok düz bir mantık elbette. Her un olan yerde helva vardır demek gibi. Helva olan yerde un kesin vardır ama her un helvayla sonuç vermez! Mesela eklem problemlerini çözerken, o insanın zihinsel olarak esneyebilmesi de son derece önemlidir. Bu, esneme dikkate alınarak varılan bir sonuç.
* Migrenin tedavisinin temeli iyi bir cinsel yaşamdır…
Batı tıbbında migren tedavisi yoktur; ağrı kesicilerle kontrol altına alınmaya çalışılıyor. Bu bir tedavi değil, bir sempton baskılama aslında. Ne kadar stres yaparsanız atakların sıklığı da o kadar artabilir. Öte yandan cinselliğin stres üzerindeki, psikoloji üzerindeki etkisi de kanıtlanmış bir şey. Bu arada, migreni olan insanlar çok yaratıcı insanlardır, genelde yaratıcılıklarının baskılanmasından migren ortaya çıkar der Uzakdoğu tıbbı; onu da ekleyeyim.
* Kanser tedavisi için kemoterapi şart değildir…
Kemoterapi bugün Batı tıbbının öngördüğü bir tedavi şekli. Doğu tıbbında kanser olup da kemoterapi görmeden iyileşen bir sürü insan var. Benim annem bir kanser hastasıydı ve kendisi kemoterapi görmeyi seçti. Ben bu konuda fanatik bir insan olsam, beni doğuran canım annemin niye kemoterapi görmesine izin vereyim? Burada önemli olan şu; hasta tedavi yöntemlerini seçme hakkına sahiptir, biz sadece bilgilendiririz; hasta ister seçer, ister seçmez. Ben Batı tıbbına mensubum ve benim için akılcılık, değişmez bir gerçek. Ama şu çok önemli bizim için; Doğu tıbbının artılarını alıp Batı tıbbının içine sokmaya çalışıyorum.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Tamamlayıcı Tıp Uzmanı “Metin Hara”Açıklamalar” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar