Dr.Mehmet Öz Yüzünüzdeki ölüm üçgenini biliyor musunuz?

Sağlık 17 Mayıs 2010
1363

İnsanların çoğu sık sık elleriyle yüzüne temas etmeden duramaz. Eğer siz de öyleyseniz, bugün anlatacaklarımı dikkatle okumanızı öneririm. Aynada yüzünüzde gördüğünüz her sivilce ya da cilt bozukluğunu kopartıyor, sıkıyor veya patlatıyorsanız,üstelik bu hareketiniz ‘ölüm üçgeni’ diye adlandırdığımız bölgedeyse tehlikeli olabilir. ‘Ölüm üçgeni’ ne mi? Ağız kenarlarınızdan burun köprünüze kadar olan bölgeye böyle deniyor.
Bu adlandırmanın tüyleri diken diken edici türden oluşunun ardında ise, üçgen içindeki kan damarlarının başın arka tarafında beyne ait esas toplardamarlarla birleşmesi yatıyor. Kanı, buradaki damar ağından alan ‘kavernus sinus’lerinin de bu bölge ile bağlantısı var.
Burada oluşacak bir enfeksiyon baş ağrısına, görüş kaybına, felçlere, bazen de ölümlere sebep olur. Anlatmak istediğim aslında, güzel görünmek için yaptıklarımız bilinçli değilse ölümcül sonuçlar doğurabilir!
Bakteriler bu ölümcül üçgen bölgesine nasıl girer?

yüz
Neler yapmalıyız/yapmamalıyız? Burun havadaki tehlikelere karşı vücudumuzu koruyan ilk savunma hattıdır. Bundan dolayı burun boşluğunda mikrop guruplarının yaşaması sürpriz olmamalıdır. Bakteri ve kalıntıların pek çoğu burun içindeki koruma sisteminden dolayı vücudun iç bölgelerine daha fazla giremez. ‘Siliya’ diye isimlendirilen ufak burun içi kılları daima hareket halinde olup sümüksü yapısı ile burun içine giren her şeyi tutarak nefes alma kanallarına ve kan dolaşımına girişini önler.
Burun, ağız ve dudakların yakınındaki ve gözlerimizin arkasındaki damarlar beyine bakterilerin gitmesine engel olurlar. Ölüm üçgeni diye adlandırdığımız bölgedeki deri yapısındaki bozulmalar ise bakterilere serbestçe dolaşım imkanı sağlar.
Yüzünüz ile oynama alışkanlığınız varsa buradaki tavsiyeleri önemseyin derim. Burun ve dudak kıllarını cımbızla almak, cildinizde delik açmak veya sivilceleri patlatmak, oluşabilecek yaralarda bakterilerin toplanmasına ve ölüm üçgenindeki kan dolaşımına karışmasına sebep olur. Yüz yaraları, cerrahi kesikler ve diş etleri de enfeksiyon meydana getiren bölgeler olabilir. Önlem için en iyi yol bunları hiç yapmamaktır.
Ölüm üçgeninden nasıl korunabiliriz?
Her sabah rutin olarak burun kanallarınızı temizleyin.
Burun kıllarını çekerek koparmak yerine temizleme aletleri kullanın.
Burnunuzdaki kabuklaşmaları tırnak ve benzer usullerle değil temiz kağıt mendillerle temizleyin.
Yüzünüzdeki sivilceleri patlatmak ve delmekten, ufak siyah yağ noktalarını sıkmaktan ve yara kabuklarını koparmaktan sakının.
Yüzünüzdeki enfeksiyonları, ağrıları ve kesikleri acil olarak tedavi edin.
Yüzünüze ‘piercing’ yaptırmış ya da yaptırmayı düşünüyorsanız da bunu tekrar düşünün!

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Dr.Mehmet Öz Yüzünüzdeki ölüm üçgenini biliyor musunuz?” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar